Zimowa Nanga – pierwsza wzmianka dotycząca ataku szczytowego.

Zimowa Nanga – pierwsza wzmianka dotycząca ataku szczytowego.

Wiadomo coraz więcej odnośnie planów zimowej wyprawy International Nanga Parbat Mummery Expedition 2018/2019. Otrzymaliśmy kolejne, szczegółowe informacje od Karima Hayata

Wraz z Tomem mamy zamiar wyruszyć z bazy do obozu drugiego. Myślę, że będziemy musieli torować drogę, bo przybyło śniegu. Następnego dnia, w poniedziałkowy ranek, chcemy wspiąć się do obozu trzeciego na wysokości 5700 m n.p.m. Dotrzemy w ten sposób pod samo Żebro Mummery’ego. To właśnie tam na dobre zacznie się nasze wyzwanie. Będziemy się wspinać w wąskim, trudnym kuluarze, ale wiem, że Tom jest niezwykle silnym i przygotowanym technicznie wspinaczem. Powinniśmy poradzić sobie z tym fragmentem drogi. Wtedy dotrzemy do obozów czwartego i piątego. Następnie Daniele i Rahmat spróbują do nas dołączyć. Zakładamy, że obóz piąty będzie znajdował się na wysokości około 6500 m n.p.m. Tam zamierzamy spędzić dwie, może trzy noce w ramach aklimatyzacji, po czym zejdziemy do bazy. Po regeneracji rozpoczniemy właściwy atak szczytowy. Co ciekawe, jeśli przekroczymy wysokość 6400 m n.p.m., po 160 latach wytyczymy nową drogę na Żebrze Mummery’ego – mówi himalaista.

źr. FB Rahmat Ullah Baig

Przypominamy, że celem wyprawy jest wytyczenie nowej linii na ścianie Diamir, biegnącej Żebrem Mummery’ego. W skład międzynarodowego zespołu wchodzą: Daniele Nardi, Tom Ballard, Karim Hayat i Rahmat Ullah Baig.

Bartek Andrzejewski