Za nami kolejna, wyjątkowa edycja Biegu dla Słonia

Wczoraj, już po raz ósmy wystartował Bieg dla Słonia. To wydarzenie upamiętniające tragicznie zmarłego himalaistę, Artura Hajzera, który zginął w 2013 na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa bieg miał wyjątkowy charakter. Na Stadionie Śląskim, gdzie zwykle odbywał się start wydarzenia, pojawili się tylko organizatorzy, którzy od godziny 21:25 prowadzili internetową transmisję poświęconą Arturowi Hajzerowi. Dokładnie o 22:00 pojawiło się też zwyczajowe już „światełko” dla „Słonia”, jak nazywany był Hajzer, tym razem jednak, zamiast tysięcy czołówek, stadion rozświetlił specjalny reflektor w imieniu wszystkich uczestników.

Uznaliśmy, że skoro w minionych latach BdS odbywał się w wielu miejscowościach, a nawet krajach jednocześnie, to jest to dla nas rozwiązanie. Na pewno trudna decyzja, ale pozwalająca. by choć symbolicznie być razem i po raz kolejny pobiec dla Słonia – mówi Marcin Rudzki, pomysłodawca i organizator Biegu dla Słonia.

Bieg dla Słonia, bo o tym wydarzeniu mowa, po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę. W tym roku, zamiast wspólnego biegu organizatorzy zachęcali, by pobiec 19.06 w czasie i miejscu, jaki uczestnikom odpowiada. Ze swojej strony organizatorzy przeprowadzili o godzinie 21:25 live stream z udziałem himalaistów Artura Małka i Marka Chmielarskiego, gdzie pojawiły się wspomnienia Hajzera i jego dokonań. O 22:00 organizatorzy zaplanowali rozświetlenie Stadionu Śląskiego za pomocą specjalnego reflektora, by wysłać w imieniu wszystkich uczestników tak zwane „światełko do nieba” dla Słonia.

W dotychczasowych edycjach imprezy na starcie stanęło już blisko 10 tysięcy osób. Wśród nich nie zabrakło też członków wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego, takich jak Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką, jako pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Obecni byli także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, czy Ryszard Pawłowski.

Pomysłodawcą biegu jest Marcin Rudzki, dziennikarz i miłośnik gór, który, wspólnie z ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem zorganizował po raz pierwszy Bieg dla Słonia w miesiąc po śmierci Hajzera w 2013 roku.

red.