To nie mogło umknąć naszej uwadze. Alex Honnold w stylu free solo na El Capitan!

To nie mogło umknąć naszej uwadze. Alex Honnold w stylu free solo na El Capitan!

Alexa Honnolda nie trzeba nikomu przedstawiać. 31 letni Amerykanin nazywany jest “arystokratą wspinania”. W sobotę, 3 czerwca w Parku Narodowym Yosemite po raz kolejny zapisał na kartach historii wspinania niesamowity wyczyn. Wczoraj mianowicie stał się pierwszym człowiekiem, który pokonał legendarną 900 metrową ścianę El Capitan bez użycia liny i innego sprzętu ochronnego. Przejście to zostało już nazwane najpoważniejszą solówką w historii. Na szczyt słynnej ściany dostał się do 3 godzinach i 56 minutach.

W środowisku wspinaczy wiele mówiło się o wolnym przejściu El Capitana, ale tylko dwie osoby spróbowały tego w przeszłości dokonać. Pierwszym był Michael Reardon, który utopił się w 2007 roku, wyrzucony z klifu morskiego w Irlandii. Drugim był Dean Potter, który zmarł wskutek wypadku w Yosemite w 2015 roku. Honnold już w 2014 osiągnął wielką sławę w świecie wspinaczki. Pojawiał się na okładkach takich tytułów, jak National Geographic, New York Times, Outside czy 60 Minutes. Zdobył rzeszę sponsorów, założył fundację non-profit, , która wspomaga najbardziej potrzebujące społeczności na świecie. Dla niego jednak było to  za mało. Czuł, że nie dokonał wszystkiego w świecie wspinaczki.

fot. Jimmy Chin

Według informacji zamieszczonych na łamach National Geographic przez Marka Synnota, Honnold od roku przygotował się do sobotniego przejścia (zaliczając nieudaną próbę w listopadzie). O jego wielkim projekcie wiedzieli tylko nieliczni, trzymając tę informację w tajemnicy przed światem. Na kilka dni przez wyczynem zjechał tą drogą, aby upewnić się, że magnezja, którą oznaczył stopnie i chwyty nie została zmyta przez burzę. O świcie zaparkował swoją furgonetkę i powędrował w stronę drogi Freerider zapisać kolejną kartę w historii wspinaczki.

Droga, którą przeszedł Alex Honnold-Freerider (5.12 d, 33 wyciągi) jest najpopularniejszą drogą wspinaczkową na El Capitan. Została wytyczona w 1998 roku przez Alexa i Thomasa Huberów. Zostało tam dokonane kilkadziesiąt klasycznych przejść, w tym w 2014 roku przez Konrada Ociepkę. Droga prowadząca przez system rys, kominów, fragmenty płytowe weryfikuje wszystkie umiejętności wspinacza.

Trasa Freeride na El Capitan fot. www.supertopo.com

Alex Honnold należy do grona wspinaczy, którzy stawiają niemal nieosiągalne do pokonania bariery we wspinaczce, szczególnie przejścia solo. Ma dopiero 31, a już stał się żyjącą legendą. Od wielu lat sukcesywnie dokonuje ekstremalnie niebezpiecznych przejść, jednak nie o wszystkich informuje świat.

Na koniec wspaniała wiadomość. Z legendą będzie można się spotkać niebawem. Alex Honnold przyjął zaproszenie na Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju zaplanowanym na 21-24 września. Po historycznym przejściu El Capitan jego obecność będzie wielkim wydarzeniem. Poniżej część cyklu dokumentów poświęconych magii wspinania w Parku Narodowym Yosemite “Great Wide Open”w reżyserii samego Jareda Leto poswięcony Honnoldowi.

<iframe width=”854″ height=”480″ src=”https://www.youtube.com/embed/laIDv6XYoE8″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Iza Janaszek