Sezon zimowy w górach wysokich

Tegoroczny sezon w górach wysokich zapowiada się bardzo interesująco. Co ciekawe, niezdobyty dotąd zimą wierzchołek K2 będzie w tym roku oblegany przez aż dwie ekspedycje. Poniżej mała ściąga z tego, co dzieje się (lub dopiero będzie się działo) w Himalajach i Karakorum.

Jak już wspomniałam, pod K2 pojawią się w tym roku dwie ekspedycje.

Winter K2 expedition 2019

Pierwsza, o której się dowiedzieliśmy, to wyprawa rosyjsko-kazachsko-kirgiska. W jej skład pierwotnie miało wejść 11 wspinaczy, jednak ostatecznie, z powodów finansowych do Pakistanu poleciało 7 osób:
Wasilij Piwcow (Kazachstan) – kierownik,
Artem Brown (Rosja) – organizator projektu,
Roman Abildajew (Rosja),
Michaił Daniczkin (Kirgistan),
Tursunali Aubakirow (Kazachstan),
Dmitrij Murawjow (Kazachstan),
Konstantin Szepelin (Rosja).

źr. 4sport.ua

Osłabienie składu może być przeszkodą w zdobyciu wierzchołka. Członkowie ekspedycji są niedofinansowani, co z kolei najpewniej przekłada się też na braki sprzętowe.

K2 Alex Txikon winter

Druga wyprawa była niespodzianką, długo utrzymywaną w tajemnicy. W skład tej, kierowanej przez Baska Alexa Txikona ekspedycji, wchodzą:
Paweł Dunaj,
Marek Klonowski (pierwotnie miał jechać Paweł Witkowski),
Felix Criado (Hiszpania)
oraz pięciu nepalskich Szerpów (Chhepal, Geljen, Nuri, Hallung i Pasang).

Ciekawostką i nowością przy tego typu przedsięwzięciach jest pomysł Alexa, by w Obozie Bazowym, Bazie Wysuniętej i może nawet w Obozie 1 budować igloo, które częściowo zastąpią namioty. Celem wyjazdu jest nie tylko próba zdobycia szczytu, ale także badania naukowe, m.in. sprawdzenie wpływu zmian klimatycznych na warunki na lodowcu Baltoro i K2.

źr. Alex Txicon

Co łączy te wyprawy? Obie nie skorzystały z doświadczeń ubiegłorocznej, polskiej zimowej ekspedycji, która do Pakistanu wyruszyła za późno. A zatem himalaiści zaczną działania dopiero w drugiej połowie stycznia, o ile pogoda umożliwi akcję górską. Oba zespoły mają deficyty. Wiadomo, że będą miały wspólnych kucharzy, kuchnię, mesę, drogę (będą się wspinać Żebrem Abruzzi) i liny. Ciekawe – czy zechcą połączyć siły i współpracować na rzecz wspólnego celu, jakim jest zdobycie wierzchołka…?

International Nanga Parbat Winter Mummery Expedition 2018/2019

Nanga Parbat, chociaż zdobyta już w lutym 2016 r., ponownie stała się areną górskich zmagań. W tym roku działa tam międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą:
Daniele Nardi (Włochy),
Tom Ballard (Wielka Brytania),
Karim Hayat (Pakistan) i
Rahmat Ullah Baig (Pakistan).

Za cel wspinacze obrali wytyczenie nowej linii na ścianie Diamir, biegnącej Żebrem Mummery’ego. Planują dokonać tego w stylu alpejskim, a zatem bez użycia tlenu z butli. Himalaiści rozpoczęli już akcję górską. Do tej pory udało im się założyć Obóz 1, w którym też zdeponowali sprzęt.

źr. Karim Hayat

Manaslu

Górski cel Simone Moro długo pozostawał tajemnicą. Wiadomo już, że Włoch ponownie spróbuje swoich sił na Manaslu. Towarzyszy mu Nepalczyk Pemba Gyalje Sherpa. Plan zakłada wspinaczkę drogą normalną i w stylu alpejskim. Wcześniej jednak chcą zaaklimatyzować się, wchodząc na Mera Peak (6470 m).

źr. Simone Moro

Będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji i informować Was na bieżąco o postępach himalaistów w ich zmaganiach z ośmiotysięcznikami.
Zapraszamy także na nasz fanpage.

Anna Makowska