Schroniska: „Pod Łabskim Szczytem”

Schroniska: „Pod Łabskim Szczytem”

Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” (1168 m n.p.m.) – schronisko górskie w Karkonoszach, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Umiejscowione jest na hali pod Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.), na krawędzi Łabskiego Kotła, w miejscu, gdzie krzyżuje się kilka szlaków turystycznych.

Obiekt ten należy do najstarszych karkonoskich schronisk, a jego korzenie sięgają XVII wieku.  W 1632 r. znajdowała się tu buda pasterska, umiejscowiona niedaleko szlaku łączącego Śląsk z Czechami. Z czasem, wraz z rozwojem turystyki w Karkonoszach, stare budy pasterskie zmieniały się, stając się schroniskami. W XVIII w. obiekt był prostą budowlą przykrytą stromym dachem. W XIX w. dobudowano werandę. Był to wówczas budynek o konstrukcji zrębowej, z naczółkowym dachem krytym gontem i miał wygląd charakterystyczny dla architektury sudeckiej. W 1901 r. wybudowano drogą łączącą schronisko z powstałym kilka lat wcześniej schroniskiem nad Śnieżnymi Kotłami. Od 1901 r. obiekt zyskał rangę gospody. W 1909 r. zaczął działać telefon, a powyżej schroniska powstał nowy budynek z wieloma miejscami noclegowymi. W 1912 r. uruchomiono nową sieć wodociągową. W 1915 r. schronisko całkowicie strawił pożar, a na jego fundamentach postawiono prowizoryczny budynek, w którym w 1925 r. wprowadzono oświetlenie elektryczne, a z czasem wybudowano kolejny budynek zwiększając tym samym liczbę miejsc noclegowych. Po II wojnie światowej schronisko przeszło w ręce PTTK. Po dziś dzień brak jest stałego zasilania w energię elektryczną a prądu dostarcza agregat prądotwórczy.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Schronisko dysponuje 38 miejscami noclegowymi w pokojach 1,2,4, oraz 6-osobowych. W obiekcie jest kuchnia, oferująca całodzienne wyżywienie, funkcjonuje też bufet w sali z kominkiem.

Schronisko położone z daleka od cywilizacji stwarza idealne warunki do wypoczynku i kontaktu z przyroda. Roztacza się stąd wspaniały na Kotlinę Jeleniogórską i Szklarską Porębę, które pięknie prezentują się nocą. W pobliżu schroniska przebiega kilka szlaków turystycznych, stąd też można dostać się do Czeskiej części Karkonoszy. Zimą lokalizacja jest atrakcyjna dla narciarzy za sprawą przebiegającej w okolicy trasa nartostrady „Bystra”. Łabski Szczyt jest obiektem treningów różnych dyscyplin kolarskich takich jak downhill czy uphill, w sierpniu ze Szklarskiej Poręby startuje uphill na Łabski Szczyt.

Pod Łabskim Szczytem - widok

Szlaki turystyczne:
Zielony – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – dno Śnieżnych Kotłów – schronisko – (Mokra Droga) na Szrenicę
Niebieski – (Czeska Ścieżka) zejście do wodospadu Szklarki
Żółty – Szklarska Poręba – schronisko – droga nad Śnieżnymi Kotłami
Czarny – do Jagniątkowa lub Michałowic
Czerwony – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – schronisko

Anna Makowska

Dodaj komentarz