Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) – znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, na terenie należącym dawniej do Hali Ornak.
Zanim wybudowano schronisko istniejące w obecnym kształcie, w Dolinie Kościeliskiej powstały 4 wcześniejsze obiekty – trzy altany turystyczne: przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska (1875 r.), na Polanie Smytniej obok krzyża Wincentego Pola (1892 r.), nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego (1896 r.) oraz duży szałas pasterski na Polanie Pysznej (1909 r.) działający jako pierwsze schronisko turystyczne w tym miejscu. Szałasy z biegiem lat uległy zniszczeniu, natomiast schronisko przebudowano, a następnie modernizowano. Niestety w 1945 r. zostało zniszczone w wyniku walk Niemców z partyzantami.
Obecne schronisko wybudowano według projektu Anny Górskiej w stylu nowozakopiańskim z charakterystycznych drewnianych bali i ze spadzistym dachem. Otwarto je 8 sierpnia 1948 r., a od 1973 r. nosi imię prof. Walerego Goetla, działacza ochrony przyrody, prezesa PTT, a potem Komisji Turystyki Górskiej PTTK.
Klimat górskiej chaty doskonale współgra z otoczeniem kompleksu leśnego, a jego lokalizacja jest idealna jako punkt wypadowy w całe Tatry Zachodnie. Okoliczne jaskinie i skały Doliny Kościeliskiej stwarzają doskonałe warunki dla speleologów. Także amatorzy turystyki narciarskiej znajdą w rejonie Ornaku kilka pięknych tras skiturowych, Dolina Kościeliska oferuje wyjątkowe miejsca, jest tu wiele szlaków i dróg.
W schronisku nie ma sieci elektrycznej, obiekt korzysta z agregatu prądotwórczego. Jest tu 48 miejsc noclegowych w pokojach: 2, 3, 4, 6 i 8-osobowych. W schronisku jest jadalnia z bufetem, sala wypoczynkowa z biblioteczką, oraz w podziemiach schroniska kuchnia turystyczna, suszarnia na mokrą odzież, a także łazienki z natryskami.
Na terenie schroniska znajdują się dwie wystawy. Obejrzeć można zdjęcia Kingi Baranowskiej z wypraw na Makalu i Lhotse, a druga wystawa – „Izba Lori” – to ekspozycja poświęconą istniejącemu w latach 1909 – 1939 Schronisku Na Hali Pysznej. „Izba Lori” nie jest otwarta na co dzień, a zainteresowani zwiedzaniem mogą otrzymać klucz w recepcji.
Anna Makowska