Schroniska: na Hali Kondratowej

Schroniska: na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej im. Władysława Krygowskiego (1333 m n.p.m.) – najmniejsze schronisko po polskiej stronie Tatr, zlokalizowane na skraju Polany Kondratowej w Tatrach Zachodnich, pod południową ścianą Giewontu. Z racji swojej wielkości schronisko to jest raczej przystankiem na wypoczynek czy posiłek podczas górskich wędrówek czy białego szaleństwa, niż miejscem na dłuższy pobyt.

Historia tego miejsca jest bujna i pokazuje, że potrzeba schronienia w tym rejonie liczy wiele lat. Hala Kondratowa służyła turystom już w pierwszej połowie XIX w., kiedy odpoczywali tu oni przy szałasach, popijając owcze mleko. Przed 1910 r. w rejonie hali Jerzy Uznański wybudował pierwszy budynek – niewielki schron narciarski, który w 1911 r. zniszczyła lawina. Odbudowano go dwa lata później. W 1933 r. zamożni polscy górale z Murzasichla stworzyli bacówkę – „dzikie” schronisko, które spłonęło i zostało rozebrane.
Dzisiejsze schronisko wybudowane w latach 1947-48 powstało z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1950 r. powiększono je dobudowując dodatkowe skrzydło. 29 kwietnia 1953 r. zapisał się na kartach historii schroniska niecodzienną i nieco przerażającą historią. Ze stoków Długiego Giewontu zeszła kamienna lawina, głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni, a dwa inne zatrzymały się kilka metrów od budynku. Po tym zdarzeniu rozwiązano problem schodzenia lawin, całkowicie likwidując zagrożenie. W tym miejscu nie ma także tendencji do schodzenia lawin śnieżnych. W 1970 roku obiekt otrzymał tytuł „Najmilszego schroniska” w krajach pozaalpejskich.
Hala Kondratowa
Obiekt dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych. Schronisko prowadzi przechowalnię nart i bufet. Jest tu jadalnia, świetlica i o pewnych porach ciepła woda. Od 1994 r. schronisko dysponuje biologiczną oczyszczalnią ścieków. Zimą okolica stwarza doskonałe warunki narciarskie, ale wtedy o miejsce jest trudno. W pobliżu usytuowana jest stacja meteorologiczna i placówka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Schronisko i jego okolice przyciągają nie tylko turystów. Kiedy ruch turystyczny ustaje to zdarza się, że pod schronisko podchodzą jelenie, sarny, łanie.

Na Halę Kondratową można dostać się niebieskim szlakiem z Kuźnic. Schronisko jest przede wszystkim bazą wypadową na Giewont przez Kondracką Przełęcz (niebieski szlak). Innym wariantem dalszej wędrówki jest droga na Czerwone Wierchy lub Kasprowy.

Anna Makowska

Dodaj komentarz