Schroniska: Bacówka PTTK Pod Małą Rawką

Schroniska: Bacówka PTTK Pod Małą Rawką

Bacówka PTTK Pod Małą Rawką (930 m n.p.m.) – schronisko turystyki kwalifikowanej położone u podnóża Małej Rawki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Usytuowane jest przy zielonym szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę oraz 900 m od wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej (drogi łączącej Ustrzyki Górne i Wetlinę).

Piętrowa, drewniana bacówka została wybudowana w ramach turystyki kwalifikowanej w 1979 r. i od tego czasu funkcjonuje nieprzerwalnie po dziś dzień. Z biegiem czasu ulegała modernizacjom i w latach 1998-2003 wyremontowano dach, powiększono jadalnię i kuchnię, zainwestowano w bardziej ekologiczne systemy ogrzewania (piec i kolektory słoneczne), powstała oczyszczalnia ścieków. W 2011 r. uruchomiono taras przylegający do jadalni, a w 2012 r. gruntownie odremontowano kotłownię, po niewielkim jej pożarze.

Schronisko posiada jadalnię z kominkiem, działa w nim bufet turystyczny oferujący ciepłe posiłki, piwo, napoje i słodycze. Bacówka jest wyposażona w węzeł sanitarny (toalety i prysznice), jednak ciepłej wody w kranach łazienkowych należy spodziewać się do wyczerpania jej zapasów. Do bacówki nie da się dojechać prywatnym autem lecz na Przełęczy Wyżniańskiej (900 m od obiektu) znajduje się parking.

Schronisko Mała Rawka
Jest to obiekt całoroczny, dysponujący 28 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3 i wieloosobowych oraz na „glebie”. Turyści mogą skorzystać także z możliwości rozbicia namiotu w pobliżu schroniska.

Bacówka jest doskonałym przystankiem dla osób przemierzających Bieszczady wzdłuż Pasma Połonin lub Pasma Granicznego. Zimą okolica sprzyja do wycieczek ski-turowych i na rakietach.

Twórcą i propagatorem idei schronisk turystyki kwalifikowanej był znany działacz turystyczny Komisji Turystyki Górskiej PTTK – Edward Moskała. Jego pomysł stanowił alternatywę dla wielkich schronisk, które w tamtych czasach były okupowane przez wczasy pracownicze. Plan Moskały zakładał budowę w Beskidach i na pogórzach niewielkich schronisk przeznaczonych dla turystów indywidualnych oraz obozów wędrownych, by w ten sposób wspierać turystykę wędrowną, „plecakową”. Na przestrzeni lat wybudowano 11 schronisk, z których do dziś działa 10.
W Bieszczadach są to bliźniacze bacówki PTTK – na Jaworcu, pod Małą Rawką i pod Honem.

Anna Makowska

Dodaj komentarz