Schroniska: Bacówka PTTK „Pod Honem”

Schroniska: Bacówka PTTK „Pod Honem”

Bacówka PTTK „Pod Honem” (663 m n.p.m.) – schronisko położone nad Cisną, na południowo-wschodnim stoku góry Hon (820 m n.p.m.) w Bieszczadach.

Drewniana bacówka działa od 1986 r. Jest obiektem całorocznym i dysponuje 46 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4 i 8 osobowych. Spać można także na „glebie” lub w namiocie rozbitym obok. W bacówce jest węzeł sanitarny, jadalnia i bufet, istnieje także możliwość skorzystania z sauny. W pobliżu schroniska znajduje się nieczynny obecnie wyciąg narciarski.

Schronisko Pod Honem
Bacówka jest dobrym punktem wypadowym w Pasmo Graniczne, Masyw Łopiennika i Pasmo Chryszczatej. Turystyczne przejścia graniczne w Roztokach i Balnicy sprzyjają wypadom pieszym i rowerowym na Słowację.
Przez Cisną przechodzą 3 piesze szlaki turystyczne:
czerwony – (Główny Szlak Beskidzki) prowadzi z Komańczy przez Chryszczatą i Wołosań – Hon – Bacówkę PTTK pod Honem – do Cisnej – z Cisnej przez Jasło, Okrąglik i Smerek aż do Wołosatego,
czarny – przez Falową obok rezerwatu Sine Wiry do Bacówki PTTK na Jawrocu,
żółty – przez Liszną, Roztoki do granicy ze Słowacją na Przełęczy nad Roztokami.

Z Cisnej kursują autobusy i prywatne busy umożliwiające wygodne poruszanie się po terenie Bieszczad. Lokalizacja bacówki na uboczu pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku. Jednocześnie jest stosunkowo blisko centrum Cisnej, gdzie poza przystankiem autobusowym znajduje się punkt apteczny, stacja pogotowia, placówka Policji, bankomat, poczta, stacja paliw a także placówka GOPR. Poza tym niekwestionowaną atrakcją turystyczną w Cisnej jest Bieszczadzka Kolejka Leśna (wąskotorówka), która kursuje na trasie: Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica.

Anna Makowska

Dodaj komentarz