Schroniska: Bacówka PTTK „Jaworzec”

Schroniska: Bacówka PTTK „Jaworzec”

Bacówka PTTK „Jaworzec” (605 m n.p.m.)  – schronisko turystyki kwalifikowanej w gminie Cisna, 3 km na północ od Kalnicy. Obiekt został wybudowany jako pierwsza i najniżej położona bacówka PTTK w Bieszczadach.

Schronisko znajduje się na terenie nieistniejącej już wsi Jaworzec, która została zniszczona i wysiedlona po II wojnie światowej pozostając niezasiedloną aż do 1967 r. Po dawnej zabudowie zachowało się zaledwie kilka kamiennych piwnic i podmurówek domów. W pobliżu znajduje się też stary cmentarz.

Drewniana bacówka na kamiennej podmurówce została oddana do użytku 3 października 1976 r. Powstała ona na potrzeby wykwalifikowanych turystów indywidualnych.
Schronisko jest całoroczne, wyposażone w węzeł sanitarny (łazienki z natryskami), bufet i jadalnię z kominkiem. Pokoje są 1, 2, 3, 5, 8 i 9 osobowe. Istnieje także możliwość rozbicia namiotu obok schroniska. Bacówka jest niezelektryfikowana i korzysta z agregatu prądotwórczego. Stosunkowo nowym udogodnieniem są panele słoneczne zamontowane na dachu schroniska.

Bacówka PTTK Jaworzec
Jaworzec to doskonała baza wypadowa zarówno dla uprawiania turystyki pieszej jak i rowerowej. Przy schronisku przebiega czarny szlak prowadzący na Połoninę Wetlińską. W pobliskiej Kalnicy znajduje się przystanek PKS.

Poza Bacówką PTTK na Jaworcu istnieją jeszcze dwa inne bliźniacze obiekty – Pod Honem w Cisnej i Pod Małą Rawką.

Anna Makowska

Dodaj komentarz