Schroniska: Andrzejówka

Schroniska: Andrzejówka

Schronisko PTTK „Andrzejówka” (780 m n.p.m.) – schronisko położone w pobliżu Przełęczy Trzech Dolin pod  Waligórą (936 m n.p.m.) – najwyższym szczytem Gór Suchych i całych Gór Kamiennych w Sudetach.

Schronisko powstało z inicjatywy aptekarza Andreasa Bocka – ówczesnego prezesa towarzystwa turystycznego z Wałbrzycha WGV. Uroczyste otwarcie miało miejsce 12 października 1932 r.  Drewniany budynek, o charakterze typowego schroniska górskiego był nowoczesny, wyposażony we wszystkie instalacje, dysponował 3 salami jadalnymi i 25 miejscami noclegowymi w pokojach jedno, dwu i trzy osobowych.
Rok  1936 zapisał się w historii schroniska wizytą królowej holenderskiej Wilhelminy, która wraz z córką księżną Julianą mieszkała tam przez dwa tygodnie. W trakcie tego pobytu zorganizowano mistrzostwa narciarskie. W 1944 r. schronisko przejęły władze hitlerowskie i przekazały obiekt organizacji Hitlerjugend, w kolejnym roku przejął go Wehrmacht. W 1945 r. obiekt trafił w ręce Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a w 1948 przeszedł w ręce wałbrzyskiego oddział PTT.

W 1953 r. nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu jako schroniska PTTK, które powiększono w 1955 r. o sąsiedni budynek, zwiększając tym samym liczbę miejsc noclegowych aż do 100 (budynek ten jest obecnie opuszczony i nie używany). Przez kolejne lata schronisko przechodziło w kolejne ręce. W 1968 r. obok „Andrzejówki” powstały pierwsze wyciągi narciarskie, a w 1978 r. odbył się pierwszy Bieg Gwarków – impreza rekreacyjna na nartach śladowych. W latach 1978 – 1983 r. Klub Turystyki Konnej Podkowa PTTK organizował  popularne rajdy konne, gdzie w „Andrzejówce” znajdował się jeden z etapów tej imprezy.

Schronisko Andrzejowka
Obecnie schronisko dysponuje 28 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 4 osobowych. Na miejscu jest także bufet i wypożyczalnia nart.

Położenie schroniska przy Przełęczy Trzech Dolin jest jego ogromnym atutem. Przełęcz jest największym węzłem szlaków turystycznych w Górach Kamiennych. Są tu szlaki piesze (czerwony – Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza, niebieski, zielony, żółty i czarny), rowerowe (zielony i niebieski), konny (Główny Sudecki Szlak Konny) i narciarski (czerwony na pomarańczowym).
Ponadto w pobliżu Andrzejówki znajdują się wyciągi narciarskie, trasy biegowe o różnym stopniu trudności.

Anna Makowska

Dodaj komentarz