Schroniska: Stóg Izerski

Schroniska: Stóg Izerski

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim (1060 m n.p.m.) – najbardziej wysunięte schronisko na zachód po polskiej stronie Sudetów, w pobliżu granicy polsko-czeskiej (Stóg Izerski – Smrk).

Schronisko położone jest w północno-zachodniej części Gór Izerskich, około 50 metrów poniżej szczytu Stóg (1105 m n.p.m.), na Głównym Szlaku Sudeckim.
Właściciel schroniska posługuje się adresem Świeradów-Zdrój, jednak obiekt położony jest w osadzie Stóg Izerski, w gminie Mirsk.

Schronisko powstało z inicjatywy niemieckiego Towarzystwa Karkonoskiego oraz świeradowskiego lekarza Josefa Siebielta, ze środków oraz na gruntach przekazanych przez ród Schaffgotschów.
Budowę schroniska zainaugurowano położeniem kamienia węgielnego w 1922 r., a  ukończono 24 października 1924 r., kiedy to oddano do użytku obiekt w typowym i charakterystycznym dla tego regionu stylu śląsko-łużyckim. Był to piętrowy budynek o konstrukcji murowano-drewnianej z blaszanym, dwuspadowym dachem. Schronisko dysponowało 30 miejscami noclegowymi, świetlicą, kuchnią oraz zapleczem gospodarczym, a niewątpliwym jego atutem był rozległy taras widokowy. Nic więc dziwnego, że miejsce to stało się popularnym celem wypraw dla kuracjuszy ze Świeradowa Zdroju i tak jest po dziś dzień.
Po II wojnie światowej, w latach 40. ubiegłego wieku, Czesi rościli pretensje do schroniska, w związku z czym powstał tam wówczas posterunek WOP.
W ostatnim okresie schronisko zostało zmodernizowane w zakresie wykończenia wewnętrznego, jednak zachowało ono swój charakter oraz architektoniczny styl. Obecnie do dyspozycji turystów jest ok. 50 miejsc noclegowych, pokoje z łazienkami oraz pełne wyżywienie. Sprzed schroniskowego tarasu roztacza się widok na wspaniałą panoramę Świeradowa, ale widać także dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy.

7

Nieopodal schroniska, obok miejsca gdzie obecnie stoi masz telekomunikacyjny, jeszcze do 2000 r. istniała drewniana wieża widokowa z 1892 r. Wybudowana była ona, podobnie zresztą jak i schronisko, z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego. W 1907 r. uległa zniszczeniu, a po odbudowie służyła do lat 70. XX w., jednak z powodu zaniedbań i niechęci WOP oraz złego stanu technicznego została ostatecznie rozebrana.

W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska, na północnym zboczu Stogu działa Ośrodek Ski & Sun Świeradów-Zdrój i górna stacja nowej kolejki gondolowej, której czas przejazdu wynosi 8 minut. Kolej funkcjonuje  przez cały rok, obsługując narciarzy w sezoniezimowym, jak i turystów pieszych oraz miłośników tras rowerowych w lecie.

Okoliczne tereny stwarzają doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej.
Nieopodal schroniska przebiegają szlaki żółty, zielony i czerwony, czyli kolejno: do Hali Izerskiej przez Suchacz; do Czerniawy-Zdroju przez Smrek (kierunek południowy) do Świeradowa-Zdroju (kierunek północny); ze Świeradowa Zdroju na Halę Szrenicką, Główny Szlak Sudecki.

Anna Makowska

Dodaj komentarz