Schroniska: Orle

Schroniska: Orle

Stacja turystyczna „Orle” (840 m n.p.m.) – schronisko turystyczne położone w sercu Gór Izerskich, u stóp góry Granicznik.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się schronisko istniała osada przy jednej z najsłynniejszych hut szkła (Carlsthal) w tej części Europy, której schyłek przypada na koniec XIX w. W kolejnych latach można było tam zastać leśniczówkę, posterunek niemieckich służb granicznych i od 1945 r. strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza.

Dzisiejsze schronisko to dawna leśniczówka (budynek murowany z ciosanego kamienia, w którym mieści się bufet schroniska wraz z salą kominkową pochodzący z ok. 1860 r.), oraz dwie przedwojenne strażnice. Orle działa przez cały rok i dysponuje kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi w dwóch budynkach.

Orle

Do schroniska można dostać się na wiele sposobów z kilku kierunków. Tuż obok znajduje się węzeł szlaków. Prowadzą tu szlaki turystyczne (czerwony, zielony i niebieski), nieznakowane drogi leśne sprzyjające turystyce rowerowej, w pobliżu przebiegają także narciarskie trasy biegowe.
W sezonie letnim po uzyskaniu zgody Nadleśnictwa Szklarska Poręba do schroniska można dojechać autem.

W Stacji turystycznej „Orle” mieści się główna siedziba Towarzystwa Izerskiego, które organizuje liczne imprezy popularyzujące Góry Izerskie.

Anna Makowska

Dodaj komentarz