Schroniska: Chatka Górzystów

Schroniska: Chatka Górzystów

Chatka Górzystów (840 m n.p.m.) – Schronisko turystyczne położone na Hali Izerskiej w Górach Izerskich.

Schronisko usytuowane jest na Hali Izerskiej w miejscu, gdzie kiedyś istniała osada Gross-Iser z początkami sięgającymi 1630 r.
Pod koniec II wojny światowej osadę zajął oddział radziecki i był to początek końca jej istnienia. Ocalał jedynie budynek szkoły z końca lat 30. ubiegłego wieku. Jeszcze w 1945 r. posiadał on instalację wodno-kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Jednak po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych.

schroniska 1
W latach 80. XX w. budynek dawnej szkoły należał do Nadleśnictwa Świeradów, a następnie studenci z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry zaadaptowali to miejsce na schronisko studenckie. To właśnie studenci przeprowadzili remont, ze stajni zrobiono świetlicę, odbudowano ganek, położono nowy dach, zbudowano piece i wyposażono wnętrze. Jednak do dnia dzisiejszego nie udało się przywrócić obiektowi stanu sprzed 1945 r. i w schronisku nie ma wygód. Pokoje są wieloosobowe, za oświetlenie służą głównie świeczki lub latarki a w piecach trzeba palić samemu. Całorocznie funkcjonujące schronisko dysponuje 35 miejscami, jest wyposażone w kominek i miejsce na ognisko oraz kuchnię turystyczną.

Chatka Górzystów położona jest 8 km od centrum Świeradowa Zdroju, w sercu Gór Izerskich i idealne miejscem do spacerów, na rower czy biegówki. W pobliżu przebiegają trasy rowerowe i szlaki piesze.

Anna Makowska

Dodaj komentarz