Ralf Barker: Haramosh. Góra bez powrotu

Ralf Barker: Haramosh. Góra bez powrotu

Kiedy dochodzi do tragedii, wyłania się z niej trwała i ostateczna wartość – gdy duch ludzki osiąga swoje wyżyny. To właśnie wydarzyło się na Haramosh…

Uznany na świecie górski klasyk, stawiany w jednym rzędzie z Dotknięciem pustki Joe Simpsona. Ostatnia błękitna góra Ralfa Barkera to epicka opowieść o przyjaźni i męstwie w obliczu wielkiej tragedii.

Wstrząsająca historia tragicznej wyprawy z 1957 roku na górę Haramosh w Karakorum. Gdy wymarzony szczyt okazuje się nieosiągalny, czwórka młodych himalaistów decyduje się na powrót do obozu. Ich krótki odpoczynek, przeznaczony na zrobienie kilku zdjęć i pożegnanie z pięknym widokiem, przerywa lawina, która porywa Bernarda Jillotta i Johna Emery’ego setki stóp w dół… Choć cudem udaje im się przeżyć upadek, Rae Culbert i Tony Streather, którzy ryzykując własnym życiem, śpieszą im na ratunek, więzną w śniegu tuż obok nich.

Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, gdy wyziębieni, poranieni i pozbawieni sprzętu wspinacze dramatycznie walczą o bezpieczny powrót. W końcu Jillottowi i Emery’emu udaje się wydostać ze śnieżnego zawaliska i ruszyć w kierunku obozu po żywność, wodę i pomoc, która wydobędzie pozostałych z lodowego grobowca.

Ale okrutny los znów obraca się przeciwko nim…

Members
1. The members of the expedition. Seated at top: Johar and Rustam. Standing ( left to right): Nadil, Sahi, Shah, Scott Hamilton, Rae Culbert, Shokoor Beg, Nadir. Seated: Dhilap Shaph, Bernard Jillott, Tony Streather, John Emery

O Autorze

Ralph Barker (1917-2011). Brytyjski pisarz i historyk specjalizujący się głownie w lotnictwie z okresu II wojny światowej (RFC i RAF). Zyskał uznanie jako młody, obiecujący pisarz, a kilka jego scenariuszy zostało wystawionych na deskach Windmill Theatre (dzisiaj Independance Theatre).

W 1940 dołączył do RAF-u i po odbyciu szkolenia wziął udział w kilku niebezpiecznych misjach lotniczych przeciwko niemieckim statkom dostawczym. Po wojnie współpracował z British Forces Network i brytyjskim Ministerstwem Lotnictwa, a w 1961 wrócił na stałe do pisarstwa. 

Ostatnią błękitną górę (The Last Blue Mountain, 1959 ) pisarz oparł na dziennikach z wyprawy oraz rozmowach z Tonym Streatherem i Johnem Emerym, którzy udało się przeżyć tragedię na Haramosh.

Recenzje

Ostatnia błękitna góra jest dla mojego pokolenia najbardziej trzymającą w napięciu górską książką o przetrwaniu, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. A przy tym najlepszą do czytania.
Denis Grey, wspinacz, alpinista, pisarz, wieloletni Sekretarz British Mountaineering Council

Ralf Barker nie ocenia, nie osądza ani nie dąży do wyciągnięcia z tej tragedii lekcji dla innych. Napisał książkę pełną współczucia, z kompetencją badacza, a przy tym wyobraźnią pisarza. 
F. L. Jenkins, Alpine Journal

Muszę się przyznać, że kiedy przeczytałem ostatnią stronę Ostatniej błękitnej góry i zamknąłem książkę, powiedziałem po cichu „dziękuję”. Nie tylko Ralfowi Barkerowi za napisanie tej doskonałej książki, ale też Tony’emu Streatherowi i jego przyjaciołom wspinaczom, których epopeja o odwadze i odporności pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Matt Johnson, pisarz, były pilot i oficer policji, autor nagrodzonego thrillera Wicked Game.

To, co jest w tej książce absolutnie niezwykłe, to fakt, że jej autor nie jest alpinistą, lecz profesjonalnym pisarzem, który ma na swoim koncie szereg poważnych książek, m.in. o lotnictwie. To jego jedyna książka górska, a sposób, w jaki prowadzi narrację, opisując historię tej ekspedycji, jest niesamowity. Dzięki jej wznowieniu (…) nowe pokolenie wspinaczy i ludzi gór będzie mogło uzupełnić swoją biblioteczkę wartościową pozycją.

Alex Roddie, pisarz, fotograf, redaktor „TGO Magazine”,  specjalizujący się w outdoorze i literaturze górskiej.

Tłumaczenie: Wacław Sonelski, Danuta Hołata-Loetz
Isbn: 978-83-7967-135-9
Epub: 978-83-7967-159-5
Mobi: 978-83-7967-160-1
Format: 161×236 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seria: Literatura Górska na Świecie
Cena: 39,90 zł (w tym 5% VAT)
Premiera: 7 czerwca 2021