Polscy alpiniści zmierzą się z sześciotysięcznikiem Laila Peak w Karakorum

Polscy alpiniści zmierzą się z sześciotysięcznikiem Laila Peak w Karakorum

Alpiniści z Polski dotarli niedawno do Pakistanu, by jeszcze w tym sezonie dokonać drugiego zimowego, a zarazem pierwszego polskiego wejścia na piękny szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.).

Uważany za raj dla narciarzy, Laila Peak znajduje się w dolinie Hushe i można go zobaczyć podczas trekkingu w kierunku bazy pod K2.

Organizatorem wyprawy jest promująca od 30 lat działalność wspinaczkową i eksploracyjną Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, zaś kierownikiem Jerzy Natkański – dyrektor Fundacji, uczestnik zimowych ekspedycji w Himalaje i Karakorum, zdobywca dwóch ośmiotysięczników, kierownik wypraw Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Jerzy Natkański
źr. Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki

W skład wyprawy wchodzi doświadczony we wspinaczce w Himalajach i Karakorum Janusz Gołąb – pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gasherbrum I (2012 r., wraz z Adamem Bieleckim), a także alpiniści młodego pokolenia – Marco Schwidergall oraz Bartek Ziemski.

Ekipa w Hushe, źr. Pamir Times

Laila Peak jest ulubionym celem narciarzy wysokogórskich z całego świata. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty prawdopodobnie w 1987 r. przez Simona Yatesa*, Seana Smitha i Marka Millera, zaś pierwszego zimowego wejścia dokonali Alex Txikon i José Fernández w lutym 2013 r.

*Simon Yates zawdzięcza sławę groźnemu wypadkowi, do którego doszło w czasie zejścia ze szczytu Siula Grande w Andach peruwiańskich w 1985 r. Historię tę opisał jego partner wspinaczkowy Joe Simpson w książce „Dotknięcie pustki”.

Naveed Bari
www.pakistan-explorer.com
www.facebook.com/thepakistanexplorer