International Nanga Parbat Winter Mummery Expedition 2018/2019 [aktualizacja]

International Nanga Parbat Winter Mummery Expedition 2018/2019 [aktualizacja]

Oto najnowsze informacje spod Nanga Parbat, gdzie działa międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą: Daniele Nardi, Tom Ballard, Karim Hayat i Rahmat Ullah Baig. Wspinacze za cel obrali wytyczenie nowej linii na ścianie Diamir, biegnącej Żebrem Mummery’ego. Planują dokonać tego w stylu alpejskim, bez korzystania z dodatkowego tlenu. Himalaiści rozpoczęli już akcję górską, o czym pisaliśmy w poprzednim newsie.

źr. Karim Hayat

“W południe 3 stycznia dotarliśmy do Obozu 1. Po dwugodzinnym odpoczynku przetorowaliśmy w głębokim śniegu część drogi w kierunku Obozu 2. Przeszliśmy kilka szczelin i stok o nachyleniu 45 stopni, pokonując przy tym przeszło 200 m. Złożyliśmy liny i namiot w depozycie, po czym zawróciliśmy do Obozu 1. Noc była wietrzna i zimna, temperatura spadła do -20 stopni.

4 stycznia obudziliśmy się o 6:00. Po gorącej kawie i śniadaniu, o godzinie 8:30 wyszliśmy w górę. Pogoda nie sprzyjała wspinaczce. Było zimno i wietrznie, a wiatr wzmagał uczucie chłodu. Ku naszej radości, o godzinie 11:00 dotarliśmy do Obozu 2 (5200 m). Zrobiliśmy jeszcze rekonesans w kierunku Obozu 3, po czym zawróciliśmy do jedynki.

Otrzymaliśmy bardzo niekorzystną prognozę pogody, z powodu której zeszliśmy do Obozu Bazowego.

Teraz korzystamy z bazowych luksusów jakimi są ciepło i dobre jedzenie (makaron, warzywa i dallmash). W przyszłym tygodniu mamy nadzieję wspiąć się do trójki.”

Anna Makowska

źr. Karim Hayat
źr. Karim Hayat
źr. Karim Hayat
źr. Karim Hayat
źr. Karim Haya