ME we wspinaczce sportowej Małopolska 2019 po raz pierwszy w Polsce

ME we wspinaczce sportowej Małopolska 2019 po raz pierwszy w Polsce

Podczas 15. edycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem odbędą się Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w konkurencji bouldering.

Mistrzostwa Europy w boulderingu odbędą się w Polsce po raz pierwszy.  To dopiero drugie po The World Games 2017 Wrocław, zawody najwyższej rangi rozgrywane w naszym kraju.

Te prestiżowe zawody przyciągną do Zakopanego najlepszych europejskich zawodników w konkurencji bouldering. Bouldering to dyscyplina wspinaczki sportowej, polegająca na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form,  dróg- problemów wspinaczkowych. Zawodnicy mają za zadanie przejście określonej problemu wspinaczkowego, gdzie punktowane są dwa miejsca –mniej więcej w połowie ścianki – ZONA oraz na końcu boulderu – TOP.

Wspinaczka odbywa się bez asekuracji w postaci liny, jedynym zabezpieczeniem są grube materace na które zeskakują ze ściany. Im więcej zdobytych TOPów i ZON, tym lepszy wynik, liczone są również próby oddane na danym problemie.

Zawody składają się z trzech rund: eliminacji, półfinału i finału. W eliminacjach zawodnicy będą mieli do pokonania pięć problemów – na każdy z nich dostaną pięć minut. W tym czasie mogą oddać dowolną ilość prób. Mogą również odpoczywać pomiędzy problemami – walczyć w tzw. systemie rotacyjnym, w ramach którego po każdych 5 minutach wspinania następuje 5 minut odpoczynku, a potem kolejne 5 minut wspinania.

Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12-stu najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały odbędą się w przyjemnej wieczornej atmosferze, o którą zadba DJ grający na żywo, a także specjalne oświetlenie.

Wspinaczka sportowa to młoda, dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Wiemy również, że wspinaczka znajdzie się w programie Igrzysk w Paryżu w 2024 roku.  Zawody w Zakopanem są kontynuacją rozgrywanych przez wiele lat zawodów rangi Pucharu Polski w boulderingu, posiadających markę i renomę, o których śmiało można powiedzieć, są jednymi z najlepszych zawodów w kalendarzu Polskiego Związku Alpinizmu.

Outdoorowy charakter wydarzenia sprzyja integracji i dobrej zabawie, a organizowane w Zakopanem zawody od lat cieszą się dużym zainteresowaniem!

Spotkania z Filmem Górskim odbędą się 5-8 września w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Bieg Przedni, Akademia Górska z PZU i Blogórsfera. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, a po raz pierwszy zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w kategorii Bouldering!

Ceny karnetów:

I pula do 15.07. – 159 zł – sprzedaż zakończona
II pula do 15.08. – 179 zł
III pula do 06.09. – 189 zł

Karnety dostępne:

http://bit.ly/2NwzKiO

Szczegóły na:

www.facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim
www.spotkania.zakopane.pl