Kolosy już za chwilę. Znów z udziałem publiczności!

Kolosy już za chwilę. Znów z udziałem publiczności!

W najbliższy weekend, 1-3 października, w Gdyni czeka nas największe podróżnicze wydarzenie 2021 roku w Polsce. 23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, podczas których wręczone zostaną Kolosy – najważniejsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Po dwuipółletniej przerwie spowodowanej pandemią znowu z udziałem publiczności. W programie mnóstwo atrakcji i… zaskoczeń.

Trzydzieści miesięcy. Aż tyle czasu minęło od ostatnich Kolosów, w których hala Gdynia Arena wypełniła się miłośnikami opowieści o wyprawach, przygodach, odkryciach i ludziach spotykanych pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Ubiegłoroczną edycję imprezy widzowie mogli śledzić wyłącznie w formie transmisji online i – nie ma co ukrywać –brakowało na niej trochę kolosowej atmosfery, rozmów, spotkań i bezpośredniego kontaktu. Najwyższy czas to nadrobić.

Gdzie: hala Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8. Kiedy: od piątku 1 października do niedzieli 3 października 2021 roku. Jak zawsze na Kolosach – wstęp wolny.

Szczegółowy program Kolosów i wszystkie niezbędne informacje: https://kolosy.pl/imprezy/najblisze-kolosy.

Choć poprzedni rok w dużej mierze z przymusu spędziliśmy w domach, a podróżowanie stało się dużo trudniejsze niż się do tego przyzwyczailiśmy w ostatnich dekadach, na Kolosach nie zabraknie ani ciekawych tematów, ani znakomitych gości.

Wysoko

O wspinaczce na najwyższe szczyty świata porozmawiamy z przedstawicielami kilku pokoleń polskich himalaistów. Złotą erę lat 70. i 80. XX wieku reprezentować będą nie tylko doskonale znani gdyńskiej publiczności członkowie Kapituły Kolosów, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, ale w tym roku również Ryszard Gajewski, pierwszy zimowy zdobywca Manaslu i autor nowej drogi na południowej ścianie Mount Everestu (wspólnie z Jerzym Kukuczką), oraz Maciej Pawlikowski, który m.in. jako pierwszy stanął zimą na szczycie Czo Oju. Zakopiańscy wspinacze otrzymają w tym roku Super Kolosa za całokształt osiągnięć, a o ich wyjątkowym środowisku opowie także film Jerzego Porębskiego pt. Zakopiańczycy. Również filmowo – nowoczesną produkcją pt. #TO_BE w reżyserii Grzegorza Lipca, zrealizowaną w konwencji gry komputerowej – uczcimy jubileusz ćwierćwiecza zdobycia Korony Himalajów i Karakorum przez Krzysztofa Wielickiego.

Annapurna 1981, fot. Ryszard Szafirski
Zimowe Manaslu, fot. z arch. Lecha Korniszewskiego
Krzysztof Wielicki
Maciej Pawlikowski
Ryszard Gajewski

Ponadto w góry zabiorą nas też nieco młodsi: Marcin Tomaszewski, dwukrotny zdobywca Kolosa, przypomni swoje największe osiągnięcia we wspinacze wielkościanowej (a ma ich naprawdę sporo!), a Łukasz Dudek i Filip Babicz zabiorą nas w Alpy i Dolomity, gdzie w zeszłym roku z powodzeniem zaprzeczali grawitacji.

Dolomity, Łukasz Dudek
Trening biegowy w masywie Mont Blanc, fot. Filip Babicz

Daleko

Ponieważ nie tylko górskim powietrzem mają w zwyczaju oddychać polscy globtroterzy, nie zabraknie w Gdyni także przedstawicieli innych gatunków sztuki podróżowania. Ubiegłoroczna laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn roku, Agnieszka Dziadek, w 2020 roku również nie próżnowała i… przeszła Szwecję. Przemierzenie 3000 km autorskim szlakiem zajęło jej bez mała trzy miesiące. Nie powinno być zaskoczeniem, że „nosiło” także Piotra Strzeżysza. Laureat Kolosa 2014 opowie w Gdyni o swoich najnowszych odkryciach i olśnieniach i przypomni najciekawsze wydarzenia z ostatnich… 30 lat, które w sporej części spędził na rowerowym siodełku w najprzeróżniejszych miejscach na świecie. Retrospektywę poświęconą swoim włóczęgom po świecie – i to na przestrzeni aż czterech dekad – specjalnie na najbliższe Kolosy przygotował ponadto Michał Kochańczyk, Wojtek Dąbrowski zabierze nas do Królestwa Tonga, a Kamila Kielar (Kolos 2018 w kategorii Podróże i najlepsza prezentacja poprzedniej edycji OSPŻiA) oraz Krzysztof Story (Nagroda Dziennikarzy na Kolosach 2017) w znakomitej reporterskiej relacji zatytułowanej Kropla w Morzu, przypomną swoją podróż do Kazachstanu i Uzbekistanu, którą zdążyli odbyć tuż przed pandemią.

Agnieszka Dziadek

Oprócz tego plejada nominowanych do Kolosów w poszczególnych kategoriach (Podróże, Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Żeglarstwo, Wyczyn roku), którzy albo zdążyli zrealizować swoje wyprawy jeszcze przed pandemią, albo też znaleźli na nią sposób. Będzie o podróżach po Skandynawii, przez Andy, a nawet na sam kraniec Syberii.

I nieco bliżej

Co jeszcze? Prezentacje wypraw nominowanych do Nagrody im. Andrzeja Zawady oraz Nagrody Wiecznie Młodzi, która od tego roku nosi imię zmarłego w lutym 2021 roku Aleksandra Doby, ale także… praktyczne inspiracje, na przykład jak wybrać się w rejs życia, nie wypływając na dalekie wody. O tym, czy i jak można żeglować po Wiśle opowiedzą Anna Jastrzębska oraz dwukrotnie nagrodzony Kolosem Szymon Kuczyński.

Ponadto w 2021 roku oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz drugi  przyznamy w Gdyni nagrodę literacką. Otrzyma ją autorka lub autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku 2020. Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły dwa lata temu wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

Finał Kolosów, podobnie jak przed dwoma laty, będzie miał dwie odsłony. W sobotę o godz. 17:00 wręczone zostaną Nagroda im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, Kolosów w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń i Żeglarstwo oraz Super Kolos, natomiast w niedzielę o 16:00 Nagroda Dziennikarzy, Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego, Kolosy w kategoriach Podróże i Wyczyn, Nagroda Specjalna Kolosów oraz Nagroda Publiczności.

*****

23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2020 odbędą się w dniach 1-3 października w hali Gdynia Arena. Oprócz prezentacji wypraw w programie imprezy są również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, a także salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

Organizatorami 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i Agencja MART, sponsorem strategicznym jest Miasto Gdynia, a sponsorem głównym Porsche.