Zapowiedź Projektu „Kaukaskie Kolosy” Kazbek i Elbrus 2017

Zapowiedź Projektu „Kaukaskie Kolosy” Kazbek i Elbrus 2017

Witajcie! Nazywamy się Bartłomiej i Jakub Bednarczykowie i jest nam niezmiernie miło, że możemy przedstawić Wam tutaj swoje plany.

„Kaukaskie Kolosy” to nasz nowy górski projekt, który zakłada zdobycie dwóch pięciotysięczników w malowniczych górach Kaukazu. Kazbek i Elbrus to dwie góry, które stały się w tym roku mocno przyciągającym magnesem. Swoją przygodę rozpoczniemy dokładnie 4 sierpnia wylotem z Warszawy do stolicy Gruzji – Tbilisi. Wszystko potrwa 17 dni, a powrót do Polski zaplanowaliśmy na 21 sierpnia. Cała wyprawa zostanie przygotowana i poprowadzona przez nas samodzielnie, opierając się na własnym doświadczeniu. Nie korzystamy z usług przewodników. Uważamy, że satysfakcja i radość po zdobyciu szczytu w ten sposób jest o wiele większa. Oba szczyty planujemy zdobyć podczas jednego wyjazdu.

Kaukaskie Kolosy

Kim jesteśmy?

Jesteśmy braćmi, mieszkamy w małym mieście Lubartów, kilka kilometrów od Lublina (woj. lubelskie). Swoją przygodę z górami rozpoczęliśmy w 2010 roku od zwykłego wyjazdu w Bieszczady. Był to dla nas dzień przełomowy. Wtedy właśnie po raz pierwszy zetknęliśmy się z niezwykłym krajobrazem gór, który sprawił, że narodziła się w nas pasja. Od tamtego momentu do dziś naszą głowę wypełnia duża liczba planów i miejsc, które chcemy odwiedzić. Misja jest prosta, chcemy jak najwięcej czasu przebywać w górach.

Więcej o nas na www.matemountains.pl.

Kaukaskie Kolosy

Co było dalej?

Od pierwszego wyjazdu stopniowo budowaliśmy nasze doświadczenie. Początkiem były systematyczne wyjazdy we wszystkie pasma naszego kraju. Ukończyliśmy projekt Korony Gór Polski, z czego większość szczytów zdobyliśmy w okresie zimowym. Jest to przez nas preferowana pora roku. Kolejnym krokiem były wyjazdy w Tatry, najpierw w sezonie letnim, następnie zimowym. Pierwsze szkolenia, pierwsze Alpy i tak do 2016 roku. W ubiegłym roku spełniliśmy jedno ze swoich górskich marzeń – zdobyliśmy wspólnie najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc oraz czterotysięcznik Gran Paradiso (Wierzchołek „Madonna”).

Apetyt na więcej

 W tym roku wybierzemy się jeszcze dalej i jeszcze wyżej. Postanowiliśmy odrobinę podnieść poprzeczkę i wyruszyć w góry Kaukazu. Wielki Kaukaz to łańcuch górski znajdujący się w południowo – zachodniej Azji. Rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Jego długość wynosi około 1500 km, a szerokość 110-180 kilometrów. 8 szczytów w całym Kaukazie przekracza wysokość 5000 m n.p.m. Dwa spośród tych kolosów będą głównym celem projektu.

Pierwszyz nich to: Kazbek o wysokości 5033 m n.p.m. Jest to trzeci co do wysokości szczyt znajdujący się na terytorium Gruzji. Położony jest we wschodniej części centralnego Kaukazu, tuż przy granicy z Rosją i jest siódmym co do wysokości szczytem całego Kaukazu. Zwany przez lokalną ludność Mkinwarcweri czyli lodowy szczyt lub góra lodu. Droga normalna na szczyt prowadzi m.in. przez lodowiec Gergeti. Pierwsze kroki w kierunku tego szczytu postawimy z miasteczka Stepancminda (Kazbegi).

Drugi celem będzie wejście na: Elbrus o wysokości 5642 m n.p.m, który położony jest w Rosji, na terenie Kabardo-Bałkarii. To najwyższy szczyt tego kraju i całego Kaukazu.

Zdecydowanie przewyższa otaczające go szczyty, przez co jest narażony na gwałtowne zmiany pogody oraz silne wiatry. Obie góry są drzemiącymi wulkanami zbudowanymi z law trachitowych. Tak jak w przypadku pierwszego szczytu, całość podejścia wykonamy na własnych nogach, wnosząc cały ekwipunek w plecakach. Istnieje bowiem możliwość wjechania dżipami bądź kolejką do pewnej wysokości, z tego ułatwienia zrezygnujemy.

Co poza tym?

Wyprawa w Kaukaz to główny cel tego roku, ale nie jedyny. Poza sierpniowym wyjazdem w planach mamy kilka wypadów w Tatry, Alpy i mniejsze pasma. Staramy się jak najwięcej czasu przebywać w górach. W międzyczasie przygotowujemy się sprawnościowo. Wszystkie nasze bieżące aktywności możecie śledzić na naszym profilu: https://www.facebook.com/MateMountains/

Serdecznie zapraszamy.

Kaukaskie Kolosy