III edycja Memoriału Janusza Nabrdalika

III edycja Memoriału Janusza Nabrdalika

W dniach 17-19.05.2019 odbędzie się III odsłona memoriału pochodzącego z Sosnowca wspinacza skałkowego i himalaisty Janusza Nabrdalika.

Nabrdal – tak do dziś określają Janusza przyjaciele ze środowiska – w 1983 roku był uczestnikiem wyprawy na Ganesh II i IV pod kierownictwem Janusza Majera. Już 2 lata później, również pod kierownictwem Majera brał udział w śląskiej wyprawie na legendarną, południową ścianę ośmiotysięcznika Lhotse. Janusz powtarzał, że była to dla niego najważniejsza górska wyprawa, że to właśnie na Lhotse pierwszy raz zmierzył się z potęgą gór. Nabrdalik znany był także, jako założyciel firmy „Lhotse”, produkującej uprzęże wspinaczkowe. Janusz pasjonował się wspinaczką i chętnie wspierał młodych adeptów tej dyscypliny.

W ubiegłych latach uczestnicy wydarzenia rywalizowali w zawodach wspinaczkowych na sztucznej ściance w Sosnowcu (Poziom450) oraz na 3 dystansach biegu „Nabrdal Way”. Teraz forma imprezy przybiera bardziej otwarty charakter. W piątek 17 maja organizatorzy zapraszają na wspólne biwakowanie w Rzędkowickich Skałach. W sobotę 18 maja rozpocznie się właściwa część memoriału, która w tym roku ze sztucznej ściany przenosi się właśnie do Rzędkowic. Każdy, kto zechce, będzie mieć możliwość wspinania się pod okiem instruktora. Znajdzie się także coś, dla bardziej zaawansowanych wspinaczy. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, a udział w sobotniej imprezie będzie bezpłatny.

W niedzielę, 19 maja, wzorem roku ubiegłego, w sosnowieckiej dzielnicy Maczki, wystartuje bieg terenowy, którego uczestnicy ponownie będą rywalizować na 3 dystansach. Na 5 km będą ścigać się wielbiciele Nordic Walking, na 7 km pobiegną wielbiciele terenowych „sprintów”, zaś bieg główny odbędzie się na dystansie 21 km (półmaraton). Na uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe oraz medale. Uczestnicy, którzy staną na podium w poszczególnych klasyfikacjach mogą liczyć na nagrody specjalne oraz pamiątkowe statuetki. W tym roku organizatorami wydarzenia są: Lhotse, Polskie Towarzystwo Sportów Ekstremalnych, Agencja Summit PR oraz MOSiR Sosnowiec.

Link do wydarzenia na fb:

https://www.facebook.com/events/1006384439557905/

Link do zapisów (bieg „Nabrdal Way”):

https://zapisy.mktime.pl/iii-memorial-janusza-nabrdalika-v3297.pl.html

Bartek Andrzejewski