Gondolą na Cyl?

Gondolą na Cyl?

Kilka dni temu gruchnęła niczym grom z jasnego nieba informacja o planach budowy kolejki gondolowej na Małą Babią Górę zwaną również Cylem. Wątek przetaczał się w mediach już jakiś czas temu i to chyba nawet kilka razy. Za każdym razem zastanawiałem się …po co?

Mała Babia Góra jest szczytem znajdującym się w masywie Babiej Góry i od zawsze sromotnie przegrywa walkę o popularność  z „Królową Beskidów”. Dla przyrody oraz z punktu widzenia osób szukających w górach ciszy i spokoju (jak np. ja), to akurat pozytywny aspekt. Ale sprawa kolejki wożącej ludzi na szczyt Cyla jakoś przyspieszyła akcję mojego serca, a nawet solidnie puknąłem się w głowę. No ale jakoś zdania mimo to nie zmieniłem…

Niewątpliwie ktoś bardzo się stara żeby temat coraz częściej powracał i by nie przepadł w czeluściach naszej pamięci. Nie twierdzę, że to spisek. Mówi się jednak o naradach zarządu BPN, mówi się o konsultacjach społeczny, mówi się o tym, …że ważna jest ochrona przyrody? A jednocześnie rzuca się ludziom w oczy wyobraźni kilkaset metrów stalowej liny, betonowe kloce z osadzonymi w nich stalowymi podporami i gondolę tętniącą piknikowym klimatem. Żeby było jasne, nie uważam, że kolejka gondolowa to dzieło szatana, ale… czy musi nam to się przydarzyć akurat w tak pięknym i rozpoznawalnym rejonie jak pasmo Babiej Góry?

I żebyśmy jeszcze nie mieli możliwości dotarcia tam pieszo, gdyby odległości wymagały zakładania obozów w drodze na szczyt, gdyby Cyl był górą niezdobytą zimą… Wystarczy wziąć do ręki mapę, a ilość wariantów dających możliwość szybkiego dotarcia na Małą Babią wywoła u nas oczopląs.

Mamy setki gór, na których można by zorganizować punkty widokowe. Można zbudować wieże takie, jak ta na Lubaniu, Mogielicy czy Radziejowej, tam gdzie panorama jest piękna, ale wierzchołki są zalesione. W okolicy Babiej Góry już bardziej przydałoby się zbudować kolejne schronisko, by ogarnąć nieco problem z noclegami w sezonie na przeciążonych Markowych Szczawinach. Może jestem w błędzie, ale tak właśnie czuję. Moim zdaniem kolejka gondolowa zepsuje piękną panoramę i zacisze Małej Babiej Góry, że już o wpływie na przyrodę nie wspomnę. Amen.

Bartek Andrzejewski

Dodaj komentarz