Człowiek Tygodnia – Ignacy Walenty Nendza

Człowiek Tygodnia – Ignacy Walenty Nendza

Ignacy Walenty Nendza – urodził się 16.01.1944 roku w Katowicach – Wełnowcu. Jest polskim taternikiem, alpinistą, grotołazem, instruktorem taternictwa i trenerem alpinizmu. Funkcjonował również jako harcerz (harcmistrz), czy działacz organizacyjny. Znany jest jako popularyzator alpinizmu, gawędziarz i autor fraszek.

dnilajtowe
fot. źr. dnilajtowe.pl

Z zawodu Nendza jest technikiem elektrykiem i pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach, m.in. jako mistrz warsztatu elektrycznego. Jest także absolwentem AWF w Krakowie z tytułem trenera II klasy w alpinizmie (1976). Wspinał się w Tatrach, Rile, w Karpatach Rumuńskich, na Korsyce, i w Alpach. Uczestniczył w wyprawach speleologicznych m.in. do jaskiń: Triglavska brezna w Słoweni, Ghar Parau w Iranie i do jaskiń Rumunii. W Iranie wszedł m.in. na Damawend, brał udział w wyprawach alpinistycznych w Atlas Wysoki w Maroku (1976) oraz Ałtaj Mongolski (1978). Był uczestnikiem wypraw himalajskich na Lhotse (1979) i na Makalu (1982) oraz trekkingu w rejonie Annapurny. W Karakorum wszedł na Suramaja Peak (1984), w Indonezji na wulkany Keli Mutu i Merapi. W latach 1985-1986 uczestniczył w wyprawie transandyjskiej, od Andów Patagońskich (wszedł na Aconcaguę), Chilijskie, Boliwijskie i Peruwiańskie.

dni
fot. źr. dnilajtowe.pl

Był współorganizatorem Harcerskiego Klubu Taternickiego im. Zaruskiego. Działał w PTTK (m.in. w 1971 roku otrzymał uprawnienia organizatora turystyki, przewodnik GOT na Beskidy Zachodnie i Tatry), zajmował się szkoleniem w PZA i w KW Katowice. Za szeroką działalność społeczną i organizacyjną został uhonorowany licznymi medalami, odznakami i tytułami, m.in. złotym i srebrnym Krzyżem Zasługi RP, srebrnym i złotym krzyżem za zasługi dla ZHP, Dyplomem Ministra Obrony Narodowej, Dyplomem Zarządu Wojewódzkiego PTTK trzykrotnie, medalami za zasługi dla „Akcji Klimczok” i „Akcji Zamonit”.

Bartek Andrzejewski

 

źródła:

Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis,

www.dnilajtowe.pl

Dodaj komentarz