Człowiek Tygodnia – Artur Hajzer

Człowiek Tygodnia – Artur Hajzer

Artur Hajzer urodził się 28.06.1962 roku w Zielonej Górze. Był polskim taternikiem i alpinistą, a z wykształcenia kulturoznawcą (ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach). Był współzałożycielem i prezesem (wraz z Januszem Majerem) nieistniejącej już firmy ADD będącej właścicielem marki Alpinus, produkującej odzież outdoorową oraz sprzęt turystyczny i wspinaczkowy. Był także współtwórcą (również z Majerem) firmy w tej samej branży: HiMountain.

fot. źr. sport.se.pl
fot. źr. rajdkatowice.pl

Swoją przygodę ze wspinaniem zaczął w 1976 roku w Tatrach, gdzie przeszedł trudne drogi m.in. na Kazalnicy Mięguszowieckiej i Ganku. Później wspinał się w Alpach (masyw Mont Blanc). Od 1982 roku brał regularnie udział w wyprawach w Hindukusz, Karakorum i Himalaje. W 1982 roku uczestniczył w drugim wejściu na Daplipangdigo w Himalajach Rolwaliingu. W 1983 roku wszedł nową drogą, południową granią na Tirich Mir, najwyższy szczyt Hindukuszu. Nowymi drogami Hajzer wszedł też na Manaslu (1986), na Shisha Pangmę (1987), Annapurnę Wschodnią (1988) i Dhaulagiri (2008). W roku 1987 dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę I. Wszedł również na Nanga Parbat (2010) i Makalu (2011). Trzy razy próbował przejść południową ścianę Lhotse, docierając w 1987 roku do wysokości 8300 m n.p.m. W 1989 roku Hajzer kierował akcją ratunkową na Mount Everest, która ocaliła życie alpinisty Andrzeja Marciniaka. W tym samym roku Artur Hajzer otrzymał nagodę Fair Play PKOL-u. 10 lutego 2008 roku miał wypadek lawinowy w Tatrach Zachodnich. Po urwaniu nawisu śnieżnego na Tomanowych Stołach został porwany przez lawinę. Udało mu się utrzymać blisko jej powierzchni i dzięki nadajnikowi Pieps oraz szybkiej akcji ratowników TOPR z użyciem helikoptera udało się go odnaleźć i uratować. Za złamanie obowiązującego w Tatrzańskim Parku Narodowym zakazu poruszania się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi został ukarany przez jego dyrekcję symbolicznym upomnieniem.

fot. źr. offsport.pl
fot. źr. wyborcza.biz.pl

Hajzer jest autorem książek: „Atak Rozpaczy” (1994) i „Korona Ziemi” (2011). Był kierownikiem wyprawy na Gaszerbrum I, zorganizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy (którego był założycielem), podczas której w dniu 9 marca 2012 r. Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia. Podczas kolejnej, trwającej od czerwca 2013 wyprawy na Gaszerbrum I, wycofując się z obozu III do II, 7 lipca 2013 odpadł od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego i spadł około 500 m. Zostało to potwierdzone przez towarzyszącego mu Marcina Kaczkana, który widział spadającego Hajzera, a następnie odnalazł i zidentyfikował jego ciało. Miał dwóch synów: Filipa i Jakuba oraz żonę Izabelę. Jego nazwisko zostało upamiętnione na Pomniku Alpinistów w Katowicach, odsłoniętym 28 października 2015 roku.

Bartek Andrzejewski

źródła:

Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis,

Wikipedia

Dodaj komentarz