Człowiek Tygodnia – Adam Bielecki

Człowiek Tygodnia – Adam Bielecki

Adam Bielecki – urodził się 12.05.1983 roku w Tychach. Jest polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą. Z zawodu jest psychologiem (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). Przygodę ze wspinaniem zaczął już w wieku 13 lat. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą.

wyborczpl
fot. źr. wyborcza.pl

Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. W roku 2000 mając 17 lat jako najmłodszy człowiek na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri, za co został wyróżniony w konkursie Kolosy 2000. W Alpach wchodził wielokrotnie na Mont Blanc, Monte Rosa czy Matterhorn. Wszedł na Elbrus w Kaukazie. Zdobył również Damawend w Iranie, Ararat w Turcji i Mount McKinley na Alasce, wspinał się w Ruwenzori i kilka razy stanął na Kilimandżaro. W Andach wszedł na takie szczyty jak Aconcaqua, Chimborazo, Cotopaxi oraz El Cuerno. W Tienszanie wszedł również na Pobiedę Zachodnią, a w Pamirze na Pik Lenina.

lyofoodpl
fot. Adam Bielecki

W Himalajach zdobył Makalu i wszedł na Thapa Peak. Jako pierwszy wszedł zimą na Gasherbrum I w 2012 roku, a rok później stanął zimą na Broad Peak. Bielecki stanął również na szczycie K2 w 2012 roku. W tym samym roku otrzymał nagrodę prezydenta miasta Tychy za dokonanie roku w kategorii Sport, a w grudniu otrzymał Srebrną Odznakę Za Zasługi Dla Sportu nadaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Portal Explorersweb uznał wejście na Gaszerbrum I dokonane przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba za najważniejsze na świecie wydarzenie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku. Wspina się również siostra Adama Agnieszka Bielecka.

mieszkostanislawskiartpl
fot. źr. mieszkostanislawski.art.pl

Bartek Andrzejewski

źr.

Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis,

Wikipedia

Dodaj komentarz