„Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” – nowa książka Huberta Jarzębowskiego

„Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” – nowa książka Huberta Jarzębowskiego

Hubert Jarzębowski, autor „Carolusa Victora”, napisał kolejną książkę. Tym razem jednak nie wszedł w świat niby-prawdziwy, niby-zmyślony (jak sam zwykł mawiać), lecz skupił się na pewnym niezwykłym wycinku przestrzeni, tym razem jak najbardziej realnym… Choć w świetle tekstu Huberta niemalże mitycznym.

Cmentarz Symboliczny pod Osterwą w Tatrach Wysokich jest miejscem, w którym upamiętnieni są taternicy, alpiniści, ratownicy, przewodnicy, poeci, malarze, kompozytorzy, a także „zwykli” turyści, którzy stracili życie w ukochanych górach. Hubert Jarzębowski proponuje literacką i historyczną wędrówkę po tym wyjątkowym miejscu w poszukiwaniu jego ducha. Z książki wyłania się Cmentarz pod Osterwą, będący zarazem swoistym symbolem Europy Środkowej XX wieku, artystycznym dziełem małżeństwa Štáflów, jak i ostrzeżeniem i miejscem zadumy nad „górską” śmiercią. Jednocześnie jednak pozostaje on wyjątkowym pomnikiem pasji oraz pięknego życia.

hubert_jarzebowski_1_s
„Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca”

„(…) w Tatrach żyło i nadal żyje wiele duchów, zarówno tych opiekuńczych, jak i złośliwych. Duch milczącego mnicha wyłaniający się z mgły gdzieś niedaleko Wrót Chałubińskiego, płanetnik mieszkający w Jaskini Wodnej pod Pisaną, zsyłający burzę, gdy jego spokój zakłóci wścibski turysta (pierwszym był Seweryn Goszczyński) lub zaklęte wojsko śpiące pod Giewontem. W XX wieku duchami miejsca stawali się również tragicznie zmarli taternicy. Każdy przecież wie, że nieopodal Żabich Stawów słychać kującego haki Wachtera, w Dolince Pustej spotkać można Bronikowskiego, a biwakujący pod ścianą Zamarłej Turni budzą się z poduszką mchu pod głową – prezentem od troskliwych sióstr Skotnicówien.”

Patronat medialny: Portal Górski, Taternik Magazyn

Cena: 19,99

ISBN:978-83-7967-040-6

Wydawnictwo Stapis 2016