Chiny wytyczą linię na szczycie Everestu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19

Chiny wytyczą linię na szczycie Everestu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19

Chiny rozważają dość dziwaczne posunięcie, a mianowicie wytyczenie „linii separacyjnej” na wierzchołku Mount Everestu (8849 m n.p.m.). Wszystko za sprawą szalejącej w sąsiednim Nepalu epidemii koronawirusa.

W tym roku chiński rząd wydał 38 zezwoleń na wspinaczkę na Czomolungmę. Warunkiem ich otrzymania miało być przestrzeganie surowych zasad bezpieczeństwa. Przed wyruszeniem na wyprawę, himalaiści zostali poddani odpowiednim testom oraz poinstruowani o zachowywaniu bezpiecznej odległość od członków innych ekspedycji.

Chiny, które były epicentrum wirusa, obecnie zdają się mieć sytuację epidemiologiczną pod kontrolą. Twardy lockdown na dotkniętych zakażeniami obszarach pozwolił na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obecnie zgłoszono 12 nowych przypadków zachorowań w kontynentalnej części kraju, głównie u osób podróżujących zagranicę.

Od 2019 r. Chiny nie wydawały pozwoleń na wspinaczkę północną stroną Mount Everestu, w 2021 r. udzielono ich tylko 38. Dla kontrastu, Nepal wydał w tym roku ponad 400 pozwoleń tylko na ten szczyt.

Według agencji informacyjnej Xinhua, grupa tybetańskich przewodników górskich ma za zadanie wspiąć się na Mount Everest i wyznaczyć linię podziału na wierzchołku, którego powierzchnia wynosi zaledwie 3 metry kwadratowe. Nadal niejasny jest sposób egzekwowania zachowywania bezpiecznej odległości między wspinaczami. Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek tam siedział i pilnował, żeby nie dochodziło do zbyt bliskich kontaktów między himalaistami podchodzących z przeciwnych stron góry.

Aktualnie w Nepalu obserwuje się gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19, wstrzymano wszystkie loty międzynarodowe. W Katmandu odnotowano w piątek ponad 9000 przypadków zakażeń, najwięcej od wybuchu epidemii. Pojawiły się też doniesienia o przypadkach koronawirusa w bazie pod Mount Everestem, ale rząd Nepalu ograniczył informacje na ten temat.

Naveed Bari
www.pakistan-explorer.com
www.facebook.com/thepakistanexplorer