Andrzej Bargiel – godny następca  polskiego dziedzictwa wspinaczkowego

Andrzej Bargiel – godny następca polskiego dziedzictwa wspinaczkowego

Rok 1973 był przełomowy. To właśnie wtedy Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski dokonali pierwszego zimowego wejścia na siedmiotysięcznik Noszak w pięknym Hindukuszu Afgańskim. Oszołomiony bezprecedensowym sukcesem Zawada, nie miał pojęcia, że podjął wówczas jedno z największych wyzwań w historii alpinizmu.

Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada, źr. Fundacja Himalaizmu Polskiego
andrzejzawada.pl/muzeum/wyprawy/noszak-1973

To, co nastąpiło później sprawiło, że Polacy stali się niekwestionowanymi Zimowymi Czarodziejami Himalajów. Utalentowani następcy Zawady, tacy jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Maciej Berbeka, Maciej Pawlikowski, Artur Hajzer i wielu innych, zapisali w wyższych Himalajach historię, z którą mało kto może się mierzyć.

Gdy po 40 latach polska dominacja w Himalajach zaczęła się chylić ku upadkowi, młody Andrzej Bargiel podjął się kontynuowania dzieła swoich przodków.    

Po niesamowitym zjeździe na nartach ze szczytu K2 w 2019 roku, Bargiel ponownie powrócił na pierwsze strony gazet w tym roku.

30 kwietnia zdobył, znajdujący się w odległej dolinie Shimshal w Pakistanie, przepiękny i dziewiczy szczyt Yawash Sar-2, a następnie dokonał pierwszego zjazdu na nartach. Grupa Yawash Sar składa się z trzech wybitnych szczytów: Yawash Sar-1 (6258 m), Yawash Sar-2 (6125 m) i Yawash Sar-3 (6060 m), z których żaden nie był nigdy wcześniej zdobyty.

„To była super przygoda, choć nie do końca udało się zrealizować nasz wspólny cel,
ponieważ nie zdobyliśmy szczytu razem z Jędrkiem Baranowskim”

10 maja, we wczesnych godzinach porannych, Andrzej Bargiel wraz z Jędrkiem Baranowskim stanęli na szczycie Laila Peak, a następnie obaj zjechali z niego na nartach do bazy.

W ten sposób Andrzej Bargiel zrealizował #KarakoramSkiExpedition, projekt zdobycia dwóch sześciotysięczników, a następnie zjechania z nich na nartach.

 „W drodze do Yawash Sar II przekraczamy przełęcz, która leży na wysokości około 5000 m, co daje nam lepszą, spokojniejszą aklimatyzację. Wędrówka do bazy na ten szczyt trwa trzy lub cztery dni, a na Laila Peak docieramy bardzo szybko, co byłoby niekorzystne z punktu widzenia aklimatyzacji.” – mówił Andrzej Bargiel jeszcze przed wyjazdem do Pakistanu. „Wydaje mi się, że te szczyty są podobne, trudności będą porównywalne – zarówno wspinaczkowe, jak i narciarskie. Będzie nam towarzyszył duch eksploracji, czyli to, co cenię w górach. Wybór pierwszego ze szczytów nastąpił po rozmowach z Januszem Majerem, osobą, która ma ogromną, bezcenną wiedzę topograficzną i górską. To wspaniałe, że można jeszcze znaleźć takie góry. Laila jest spektakularnym i strzelistym szczytem”.

Bargiel wspinając się na Yawash Sar przypomniał historię i znaczenie tego obszaru dla pionierów polskich wspinaczy, w tym Zawady, który wspiął się na dziewiczy wówczas Kunyang Chish (7852 m) w 1971 roku.

„Podobnie jak moim celem było zdobycie dziewiczego szczytu Yawash Sar II, w 1971 roku Andrzej Zawada poprowadził swój zespół, by zdobyć położony także w rejonie Hunza dziewiczy szczyt Kunyang Chhisha (7852 m n.p.m.).” – napisał Bargiel na swoim Facebooku. „Zobaczcie, jak wyglądał wówczas ten rejon na archiwalnych fotografiach. Więcej o wyprawie w Wirtualnym Muzeum Andrzeja Zawady prowadzonym przez Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady, która objęła honorowy patronat nad #karakoramskiexpedition”.

W czasach napompowanych komercyjnych wypraw, kiedy każdy może wynająć ekipę Szerpów, by wciągnęli go na szczyty, Bargiel jest promykiem nadziei, pokazującym miłośnikom przygód w jakim stylu zdobywać wielkie góry.

Naveed Bari
www.pakistan-explorer.com
www.facebook.com/thepakistanexplorer