1200 km przygody wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Pomóż wydać książkę o „Szlaku Wisły”

1200 km przygody wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Pomóż wydać książkę o „Szlaku Wisły”

Mateusz Waligóra i Dominik Szczepański poprzez platformę „Polak Potrafi” zbierają fundusze, by wydać własną książkę “Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody, w której opiszą ostatnią dziką rzekę Europy. Zgodnie z założeniami książka ma się ukazać w marcu 2021 roku.

Przygoda nie musi rozgrywać się na drugim końcu świata. Może czaić się za najbliższym rogiem. Zwłaszcza teraz. Mateusz Waligóra i Dominik Szczepański łączą siły, żeby to udowodnić i postawić trudne pytania o przyszłość najdłuższej polskiej rzeki „Szlak Wisły” to opowieść o trasie, której oficjalnie jeszcze nie ma, choć tak naprawdę istnieje od tysiącleci i była niemym świadkiem wielkich i małych historii.

Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody

Waligóra jest specjalistą od wypraw w najdalsze zakątki świata – ostatnio przeszedł samotnie jako pierwszy mongolską część pustyni Gobi. We wrześniu ruszył w podróż, która jest w zasięgu każdego z nas. Prowadziła go Wisła, nazywana ostatnią dużą dziką rzeką Europy. Waligóra pokonał 1200 km od jej źródeł w Baraniej Górze do ujścia w Morzu Bałtyckim. Jego zmagania relacjonował na bieżąco i okrasił olbrzymią dawką ciekawostek i reporterskich spostrzeżeń Dominik Szczepański – pisarz, dziennikarz, pasjonat podróży, autor m.in. bestsellerowych książek „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”, „Na oceanie nie ma ciszy” –  biografii Aleksandra Doby  i “Spod zamarzniętych powiek”, której współautorem był Adam Bielecki. Spotkanie tych dwojga zaowocowało niezwykłą energią twórczą, której efekty będziemy mogli ocenić na łamach książki wydanej ich własnymi siłami ze wsparciem internautów zaangażowanych w zbiórkę na portalu „Polak Potrafi”. Link do zbiórki: https://polakpotrafi.pl/projekt/pomoz-nam-wydac-ksiazke-o-szlaku-wisly

Dlaczego akurat Wisła? Wydarzenia ostatnich miesięcy spowodowały, że w poszukiwaniu nowych wrażeń i wciąż nieodkrytych miejsc zwracamy się w kierunku tego, co lokalne. W tracie trwania wyprawy „Szlak Wisły” Waligóra i Szczepański natrafili na niezwykłe, często zapomniane już historie miast, wiosek i mieszkających w nich ludzi, którzy związali z rzeką swoje życie. „Szlak Wisły” to opowieści poszukiwaczy skarbów, kapitanów statków, ornitologów, ekologów, niegroźnych wariatów i filozofów-samouków, których katedrami są przydrożne sklepy. Ale to także coś znacznie więcej niż przygoda.

Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody

To również wędrówka od problemu do problemu. Czy Wisła wysycha? Susze w Polsce do lat 80. występowały średnio co 5 lat. Od 2013 r. – co roku, a teraz po raz pierwszy doświadczyliśmy suszy już wiosną. Jaka jest przyszłość Wisły? Co będzie się działo wraz ze wzrostem temperatur i obniżaniem poziomu jej wód? Co mówią o tym naukowcy, a co myślą ludzie mieszkający nad jej brzegami od wielu pokoleń? Czym różnią się ich obserwacje? Czy dbamy o rzekę, której zazdroszczą nam na Zachodzie? Co ze zwierzętami, dla których jest domem?

Tym razem chcemy opowiedzieć wam inną historię, o wiele bliższą, ale według nas bardzo ważną – nie będzie w niej wielkich pustyń, Himalajów i prób radzenia sobie z ekstremalnymi temperaturami. Chociaż… To nie do końca prawda. Chcemy opowiedzieć wam o Wiśle, ostatniej dużej dzikiej rzece Europymówią Waligóra ze Szczepańskim Mamy dla was kilkaset stron pełnych przygód, refleksji, trudnych pytań, zaskakujących ludzkich życiorysów i kilkadziesiąt zdjęć autorstwa Aliny Kondrat. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, książka trafi do Was pod koniec marca 2021 r. W zamian za wsparcie oferujemy darmową wysyłkę. Książkę będzie można nabyć również w pakiecie z plakatem czy spotkaniem na żywo z opowieściami o “Szlaku Wisły” –  dodają zachęcając do wpłat.

Link do przedsprzedaży: https://polakpotrafi.pl/projekt/pomoz-nam-wydac-ksiazke-o-szlaku-wisly

Za projekt od strony graficznej odpowiada F11-Studio, a edycją zdjęć zajmie się Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektor artystyczna „National Geographic Polska”.

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnie upodobał sobie pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na Ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Ostatnio jako pierwszy przeszedł samotnie mongolską część pustyni Gobi. Za swoje wyprawy wyróżniany na największych festiwalach podróżniczych w Polsce. Jest jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego „Polartec Challenge”. Na co dzień stały współpracownik „National Geographic Polska” oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały między innymi: „The Guardian”, „Daily Mail”, „National Geographic”, „Globetrotter Magazine”, „4-Seasons Magazine”, „Adventure Travel Magazine”. Wraz z Michałem Dzikowskim prowadził reporterski projekt „Beforeitisgone”. W czerwcu 2017 roku wydał książkę „TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” (Wydawnictwo Agora).

Dominik Szczepański – dziennikarz, przez ostatnie lata związany z “Gazetą Wyborczą”. Jego wywiady i reportaże były publikowane w “Dużym Formacie”, “Magazynie Świątecznym”, “Wysokich Obcasach”, “National Geographic Traveler”. Autor i współautor książek “Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Dobry, który przepłynął Atlantyk kajakiem” (Wydawnictwo Agora, 2015), “Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” (Wydawnictwo Agora, 2016). Dwie ostatnie – “Spod zamarzniętych powiek” (Wydawnictwo Agora, 2017) – biografia Adama Bieleckiego, „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (Wydawnictwo Agora 2019) okazały się bestsellerami i były tłumaczone na francuski i włoski. Z bazy pod Nanga Parbat relacjonował pierwsze zimowe wejście na szczyt. Członek trzech wypraw eksploracyjnych do Parku Narodowego Chiribiquete w Kolumbii, gdzie szukał nieodkrytych jeszcze malowideł naskalnych – wyprawa została nominowana do nagrody Travelera “National Geographic”.